Volně se pohybující a divoké kočky vedou složité a rušné životy.

Koťata se učí, jak si hrát, jíst, komunikovat a používat bednu tím, že pozorují svou matku nebo jinou dospělou kočku. V ideálním případě by odstavené kotě mělo být ponecháno u matky.

Jak mám krmit kotě po odstavu?

Pokud koťata nejsou osiřelá, nemusíte krmit lahvičkou. Stále mohou kojit, když jsou s mámou. Jen chci mít nějaký čas pryč od mámy, dát jí pauzu a snížit jejich závislost na ní.

Zatímco se vaše osiřelé kotě odstavuje, měli byste je krmit výživou pro kotě z láhve nebo mělké misky. Při krmení z láhve vždy láhev nakloňte a ujistěte se, že kotě leží na břiše, nikdy ne na zádech.

Když koťata stále pijí umělé mléko, budete je muset odříhnout. Odříhněte kotě po odstavení tak, že si je položíte na rameno nebo na břicho a jemně je poplácáte. Budete moci slyšet nebo cítit, jak říhají. 

Chcete-li kotě povzbudit k přechodu z láhve na misku, ponořte do misky prst a nechte kotě, aby vám z prstu slízlo formuli. Postupně nasměrujte kotě na misku – trpělivě – dokud se nenaučí proces.

Jak naučím kotě jíst pevnou stravu?

Jakmile se kotě začne pokoušet jíst maminčino jídlo, může začít proces nabízení kašovitého jídla.

Pokud odstavujete osiřelé kotě nebo kotě v pěstounské péči, naplánujte si podávání mléka a potravy kotěti v mělkém talířku nebo misce. Nepoužívejte kravské mléko, které může u některých koťat způsobit podrážděný žaludek a průjem. Místo toho použijte kotěcí vzorec.

Postupně míchejte recepturu s mokrým krmivem a povzbuzujte kotě, aby je snědlo samo. Dalším krokem je úprava poměru směsi k mokré potravě, dokud směs nebude primárně vlhkou potravou. Dále smíchejte recepturu se suchým krmivem a proces opakujte. 

Nezapomeňte kotěti vždy poskytnout čerstvou vodu. 

Pokračování

Jak mám odstavit osiřelé kotě?

Pokud odstavujete osiřelé kotě, můžete začít s odstavem ve věku asi tří týdnů, abyste začali brzy podporovat nezávislost. Bez mámy se budete chtít ujistit, že kotě bude mít jistotu, že bude co nejdříve jíst samo.

Jaké jsou některé tipy, jak podpořit proces odvykání?

I když odstavení může být náročné, pamatujte, že koťata jsou mladá zvířata. Nebuďte překvapeni, když vaše kotě bude chtít vkročit do misky, odpálit kousky nebo rozlít talířek. Hra je pro ně normální a zdravý způsob, jak prozkoumávat své prostředí, takže buďte trpěliví a proces neuspěchejte. Věci mohou být nepořádek, takže po každém krmení udržujte kotě čisté.

WebMD Medical Reference Recenze: Amy Flowers, DVM, 12. července 2021

Zdroje

ZDROJE:

Alley Cat Allies: „Péče o novorozená koťata“, „Jak staré je to kotě? Průvodce pro kotě: 3 týdny, „Jak staré je to kotě? Průvodce pro kotě: 4 týdny.”

ASPCA: "Tipy na výživu koček."

Humane Society of United States: „Základy chování kotěte.”

Journal of Feline Medicine and Surgery: „Hra na maminku: Úspěšná péče o osiřelá koťata.”

The Kitten Inn: "Od veterináře: Kotěcí průjem."

The Kitten Rescue Los Angeles: „Výchova osiřelých koťat.”

Napa Humane: „Péče o osiřelé kotě“.

Vědecké zprávy: „Předčasné odstavení zvyšuje agresivitu a stereotypní chování u koček.”

Teriogenologie: „Novorozenecká a pediatrická péče o štěně a kotě.”

Volně se pohybující a divoké kočky vedou složité a rušné životy. Udržují rozsáhlá území, která často obsahují různá stanoviště (les, zemědělská půda, městské zahrady atd.). Zkoumají, loví, shánějí potravu a mohou se stýkat s jinými kočkami. Naproti tomu kočky v domácnosti, zejména ty, které žijí výhradně uvnitř, mají málo práce a může nastat nuda.

I když si nemyslíte, že se vaše kočka nudí, existuje řada dobrých důvodů, proč poskytnout příležitosti k obohacení vašeho kočičího přítele.

Kočky, kterým chybí obohacení, mohou být agresivní ve hře, a to jak k lidem, tak k ostatním zvířatům v domácnosti. Mladé kočky bez plánovaných příležitostí k obohacení často obtěžují své rodiče, aby si hráli v nevhodných hodinách dne a noci. Mohou také destruktivně interagovat s nábytkem, rostlinami nebo jinými předměty v domě. Kočky postrádající obohacení se mohou stát samotářskými a mají větší pravděpodobnost, že ustoupí od nových lidí nebo předmětů, které se dostanou do jejich domovů, než kočky, které jsou často vystaveny různým novým pohledům a zvukům. Kočky, kterým chybí pravidelná hra, mohou být více přitahovány hřady u oken. Když se dívají ven, mohou přehnaně reagovat na přítomnost venkovních koček, které mohou vidět, a být velmi vystrašení.

Pokračování

Skvělé způsoby, jak obohatit život vaší kočky

Pro kočky lze snadno poskytnout příležitosti k obohacování. Zde je několik nápadů, které můžete vyzkoušet:

Poskytněte své kočce různé hračky. Některé kočky preferují hračky, které mohou kolem sebe házet. Jiné kočky dávají přednost hračkám, které vyžadují účast majitele, jako jsou ty, se kterými vrtíte a visíte. Stimulační hra pro kočku zahrnuje příležitosti k „lovu“, takže pohybujte hračkami tak, aby napodobovaly pohyby hlodavců nebo ptáků. Pravidelně zavádějte nové hračky, aby se vaše kočka nenudila svými hračkami. Podívejte se prosím na náš článek Hračky pro kočky, kde najdete tipy na zábavné hračky a tipy na hraní s vaší kočkou. Poskytněte své kočce předměty k prozkoumání, jako jsou kartonové krabice, papírové nákupní tašky, balicí papír a hračky, které ji povzbudí, aby pomocí tlapek prozkoumala různé díry. Kapající vodovodní kohoutek může poskytnout hodiny zábavy! Akvárium se skutečnými rybami nebo dokonce miska falešných ryb, které se pohybují kolem, mohou vaši kočku fascinovat. Hrací předměty často otáčejte, aby se vaše kočka nenudila. Některé kočky oceňují komerčně dostupná „kočičí videa“. Ty nejoblíbenější obsahují detailní záběry ptáků a malých hlodavců. Mnoho koček může každý den hodiny sledovat stejnou videokazetu, sledovat pohyby zvířat, vrčet nebo cvrlikat a plácat na obrazovku. Vaše kočka by si dokonce mohla užít sledování lávové lampy! (Dávejte pozor, aby se nemohla popálit, když se dotkne lampy.) Kočky milují pozorování ptáků, veverek a dalších malých zvířat. Krmítka pro ptáky a veverky umístěte mimo okna, kde vaše kočka může během dne pozorovat přicházející a odcházející zvířata. Pokud bydlíte v bytě, můžete ptačí krmítka připevnit přímo na vnější stranu oken. Poskytněte několik malých jídel denně spíše než jedno nebo dvě velká jídla. Vyhněte se také „krmení zdarma“ (udržujte misku vaší kočky stále plnou). Pokud váš rozvrh neumožňuje podávání více jídel, můžete si zakoupit podavač s vestavěným časovačem, který je navržen tak, aby se otvíral podle předem nastaveného plánu. Naučte svou kočku chodit na vodítku s postrojem, jako je postroj Gentle Leader® Come with Me Kitty™ a Bungee Leash. Procházky na vodítku jsou bezpečným způsobem, jak vzít domácí kočku na venkovní dobrodružství. Chcete-li být v bezpečí, ujistěte se, že vaše kočka vždy nosí identifikační štítky na obojku, když se prochází venku. Máte-li prostor, postavte uzavřený venkovní prostor, kde může vaše kočka trávit čas, když je pěkné počasí. Kočky stráví hodiny sledováním listí, jak vane ve větru, létajících ptáků a pobíhajících veverek. Pokud nemůžete mít venkovní výběh, zkuste vytvořit okenní bidlo, kde se vaše kočka může snadno posadit a dívat se z okna. Trénink vaší kočky může poskytnout její skvělé duševní cvičení. Stejně jako psi se i kočky mohou naučit řadu užitečných chování a zábavných triků, jako je sedni, přijď na zavolání a zatřes se. Chcete-li se dozvědět, jak začít, přečtěte si náš článek Výcvik vaší kočky.

Štěňata a koťata žvýkají, aby se dozvěděli více o svém světě a zmírnili bolest při prořezávání zoubků. Žvýkání pomáhá starším mazlíčkům udržovat si čisté zuby a zdravé čelisti. Váš mazlíček může také žvýkat, protože je znuděný, úzkostný nebo frustrovaný. V srdci žvýkání vaší kočky mohou být také některé základní problémy s chováním.

I když je normální, že domácí mazlíčci žvýkají, mohou vám pomoci odpuzovače chuti, jako je sprej z hořkých jablek, abyste zabránili vašemu mazlíčkovi zničit vaše věci. Než použijete u svého mazlíčka chuťové prostředky, musíte se ujistit, že jeho žvýkací návyk nezpůsobují žádné zdravotní problémy, jako je onemocnění dásní nebo žaludeční problémy. 

Jak používat látky zabraňující chuti k odrazování od žvýkání

Ačkoli mají psi asi jednu šestinu chuťových pohárků než lidé, čich vašeho psa je mnohem pokročilejší než u lidí. Stejně jako lidé dokážou psi identifikovat sladké, slané, kyselé a hořké. Kočky mají pouze 480 chuťových pohárků a mají pouze chuťové receptory pro slané, kyselé a hořké. Stejně jako psi mají i kočky silný čich a nesnášejí vše, co chutná hořce. 

Vzhledem k tomu, že váš mazlíček má tak silný čich, působí prostředky proti chuti prostřednictvím čichu vašeho mazlíčka. Představíte jim chuť, kterou si pak spojí s vůní. Jakmile zažijí nepříjemný zážitek spojený s tímto zápachem, v budoucnu se mu vyhnou. Odpuzovače chuti využívají nechuť vašeho mazlíčka k hořkým a kořenitým příchutím tím, že tyto pocity využívají k odrazování od žvýkání. Obvykle používané odstrašující prostředky jsou spreje z hořkých jablek a kořeněné nebo horké spreje. 

Když poprvé aplikujete sprej na hořké jablko své kočce nebo psovi, naneste malé množství na vatový tampon nebo kousek kapesníku. Umístěte jej přímo do tlamy vašeho mazlíčka. Pokud váš mazlíček vyplivne tkáň, zvrací, slintá nebo kroutí hlavou, znamená to, že nemá rád hořkou chuť. Tyto reakce jsou dobré – naznačují, že se váš mazlíček bude v budoucnu snažit vyhnout hořké chuti spreje.

Pikantní horké spreje mohou být aplikovány stejným způsobem, ale musíte odstranit přístup vašeho mazlíčka k vodě na půl hodiny poté, co jej zavedete. Pokud váš mazlíček zjistí, že se může zbavit nepříjemného pocitu pitím vody, nebude to tak účinné micinorm a štítná žláza. Nikdy však neberte svému mazlíčkovi vodu na delší dobu, protože potřebuje čerstvou vodu, aby byl zdravý. 

Jakmile zjistíte, že váš mazlíček nemá rád odstrašovač chuti a bude se mu vyhýbat, nastříkejte ho na vše, co nechcete, aby vaše kočka nebo pes žvýkal. Budete jej muset znovu aplikovat každý den po dobu dvou až čtyř týdnů, dokud se váš mazlíček nenaučí nežvýkat, co jste nastříkali. 

Pokračování

Další metody, jak zabránit žvýkání

Odstrašovače chuti jsou jedním z mnoha nástrojů, které by měly sloužit k tomu, abyste svého mazlíčka naučili, co může žvýkat a co ne. Budete jej muset použít v kombinaci s jinými strategiemi pro kontrolu destruktivního žvýkání. 

Poskytněte přijatelné alternativy. Dejte svému psovi nebo kočce žvýkací hračky, abyste podpořili zdravé žvýkací návyky. Všímejte si, co rádi žvýkají, a nabízejte jim podobné hračky. Střídejte hračky svého mazlíčka každých pár dní a často jim nabízejte nové hračky, abyste se nenudili. Ujistěte se, že hračky, které jim dáváte, jsou bezpečné a netoxické. 

Cvičte svého mazlíčka. Nuda je často příčinou destruktivního žvýkání, takže pokud se ujistíte, že váš mazlíček má dostatek pohybu a příležitost ke hře, pomůže tomu předejít. Dalším bonusem k fyzickému cvičení je, že unavení psi nemají energii na ničení.

Zabezpečte svůj dům pro domácí mazlíčky. Nejjednodušší způsob, jak zabránit vašemu mazlíčkovi v žvýkání vašich věcí, je držet vaše věci mimo dosah. Umístěte své věci tam, kde na ně váš mazlíček nedosáhne, a nezapomeňte svého mazlíčka pochválit, když místo vašich bot zvedne hračky.

Dohlížejte na svého mazlíčka. Dokud váš pes nebo kočka neporozumí domácímu řádu, snažte se jim zajistit neustálý dohled. Pokud na svého mazlíčka nemůžete dohlížet, můžete je umístit v přepravce nebo v uzavřeném prostoru mimo žvýkací předměty po dobu až šesti hodin. Pokud uvidíte svého mazlíčka žvýkat něco, co by nemělo být, řekněte: "A jé," a vyměňte předmět za něco bezpečného, ​​co mohou žvýkat. 

WebMD Medical Reference Recenzováno Amy Flowers, DVM dne 07. července 2021

Zdroje

ZDROJE:

Americký Kennel Club: "Mohou psi chutnat?"

ASPCA: "Destruktivní žvýkání."

Kočky ve veterinární nemocnici Broadway: "Pět smyslů podle koček: Chuť."

Humane Society of the United States: "Žvýkání: Jak zastavit problém vašeho psa s hryzáním."

PETMD: "Destruktivní žvýkání u koček: Jak to zastavit," "Použití chuťových prostředků pro vaše kočky."

Problémové chování u koček – jako je agrese a boj – se může objevit náhle nebo postupně. Když k nim dojde, může to být pro vás i vaši kočku stresující.

Jakákoli náhlá změna v chování vaší kočky může být známkou základního zdravotního stavu. Nemoci, jako je hypertyreóza, osteoartritida, onemocnění zubů a problémy s centrálním nervovým systémem, mohou způsobit agresi. Navštivte veterináře, abyste se ujistili, že je vaše kočka zdravá.

Pokud váš veterinář vyloučí zdravotní problémy, budete muset identifikovat příčinu agrese, abyste mohli vytvořit plán změny chování.

Typy a příčiny kočičí agrese

Pokud neexistuje žádný zdravotní důvod, proč by se vaše kočka chovala agresivně, může být ve hře jedna z následujících věcí:

Strach agrese. Agrese ze strachu se může objevit v situacích, kdy se vaše kočka cítí ohrožená nebo v pasti. Pokud se vaše kočka bojí, může jednat agresivními způsoby, aby se bránila.

Mateřská agrese. Mateřská agrese se může objevit, když se zvíře nebo osoba přiblíží k matce kočce a jejím koťatům. Kočičí matka může vrčet nebo syčet, plácat po ní, pronásledovat nebo se dokonce snažit kousnout jinou kočku, která se přiblíží příliš blízko, i když spolu obvykle vycházejí. Mateřská agresivita obvykle odezní po odstavení koťat od kojení. Pokud je kočka mateřsky agresivní, zvažte kastraci, abyste předešli dalším vrhům.

Hrajte agresi. Veškerá kočičí hra se skládá z předstírané agrese, takže hrubá hra není ničím výjimečným. Kočky se mohou při hře pronásledovat, pronásledovat, ohánět se, plížit se, vrhat se, kopat, přepadat a dokonce se navzájem škrábat nebo kousat. Hra však může vést k nadměrné stimulaci, která může přerůst až v agresi. To se běžně stává mezi kočkami s výrazným věkovým rozdílem.

Územní agrese. Všechna zvířata mohou být teritoriální a kočky nejsou výjimkou. Když kočky vnímají, že je na jejich území zasahováno, mohou syčet, plácat, vrčet a dokonce pronásledovat a/nebo pronásledovat „vetřelce“ – ať už je to jiná kočka nebo člověk. 

Porozumění řeči kočičího těla

Oči, uši, tělo a ocas vaší kočky se snaží sdělit své pocity – s vámi as ostatními kočkami a zvířaty. Některé pozice a podněty, které je třeba hledat, zahrnují:

Pokud má vaše kočka uši dozadu, na stranu nebo leží naplocho ("uši letadla"), jsou pravděpodobně naštvaní, naštvaní nebo vystrašení. Pokud jsou jejich zorničky rozšířené, mohou se cítit nervózní nebo submisivní nebo defenzivně agresivní. Pokud mají ocas nízko nebo stažený mezi nohama, mohou pociťovat úzkost. Pokud to mlátí sem a tam, jsou pravděpodobně rozrušení. Pokud jsou jejich záda klenutá a jejich srst stojí na konci, mohou se bát nebo zlobit.

Vokalizace koček také sdělují jejich pocity:

Vrčení a/nebo syčení znamená, že vaše kočka je otrávená, naštvaná, vystrašená nebo agresivní. Vytí nebo vytí znamená, že vaše kočka je v nějaké tísni. Mohli by mít bolest, uvěznění nebo strach.

Pokračování

Jak pomoci kočkám vycházet

Léčba agrese nebo bojů mezi kočkami se liší v závislosti na typu agresivního chování, ale může zahrnovat desenzibilizaci, kondicionační techniky nebo medikamentózní terapii.

Metody řízení agrese koček zahrnují:

Vykastrujte nebo vykastrujte své kočky.